Zabytkowy zamek, otoczony parkiem krajobrazowym, położony jest na trasie Poznań - Kalisz, parę kilometrów za Pleszewem. Pierwotnie zamek był we władaniu Leszczyńskich, następnie po wielu zmianach właścicieli i popadnięciu prawie w ruinę, w drugiej połowie XIX wieku został odbudowany z inicjatywy Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej oraz jej męża Jana Działyńskiego.
Ciekawym zabiegiem projektowym w trakcie tworzenia parku było wykorzystanie jako osi kompozycyjnej doliny rzeki Ciemnej (niegdyś Trzemnej) w postaci utworzonych stawów. Są one ważnym elementem konstrukcyjnym jak i dekoracyjnym tego założenia parkowego.
Stawy, łęgowe zadrzewienia, mosty i ciągi spacerowe tworzą oryginalną odmianę typowego parku naturalistycznego, wkomponowanego w otwarty otaczający go krajobraz.
Północna część parku ma charakter leśny w przeciwieństwie do południowej, o charakterze arboretum. Oddzielone są od siebie dwoma stawami. Na terenie całego parku rośnie ok. 80 tysięcy drzew, w tym wiele okazów o rozmiarach pomnikowych. Można doszukać się 600 gatunków drzew i krzewów pochodzących z obszaru Europy, Azji i Ameryki Północnej.
Park ten może się poszczycić kilkoma własnymi odmianami drzew:
Larix decidua Gołuchów,
Picea glauca Gołuchów oraz
Quercus robur Fastigiata Gołuchów.
W parku można również oglądać dawną szkółkę drzew i krzewów, obecnie służącą jako ogród roślin ozdobnych. Na terenie szkółki znajduje się: ananasarnia, winnice oraz współczesna woliera dla pawi.
Bezpośrednio przy parku położona jest
Pokazowa Zagroda Zwierząt, założona w 1977 roku, obejmująca powierzchnię ok. 22 ha. Obecnie można w niej podziwiać:
- żubry - największe ssaki lądowe Europy. W Polsce żyją na wolności oraz w hodowlach zamkniętych. Objęte ochroną gatunkową.
- dziki - wszystkożerne zwierzęta zasiedlające wszystkie typy lasu.
- koniki polskie - gatunek pochodzący od tarpanów leśnych, niewielkich ssaków z rodziny koniowatych.
- daniele - gatunek sprowadzony do Polski w XVII wieku. Obecnie występujący prawie w całym kraju.