Ninfa
Ogród Ninfa położony jest w Środkowych Włoszech, na południe od Rzymu, z dala od dużych miast czy nawet miasteczek. Obecnie jest to romantyczny ogród zbudowany na ruinach antycznej wioski.

Początki historii Ninfy sięgają starożytnych czasów za panowania Rzymian. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od nazwy miejsca poświęconego nimfom. Pierwotnie mała wioska w rolniczej okolicy przekształciła się w bogate, otoczone murami, średniowieczne miasto, położone na szlaku Drogi Appijskiej. Miasto to prosperowało aż do XII wieku, kiedy to zostało zniszczone i opuszczone.

Miejscowość ponownie została zaludniona dopiero w XVI wieku, jednak tylko na stosunkowo krótki okres czasu. W XVII wieku ponownie się wyludniła i z czasem zupełnie opustoszała. Teren ten, należący do rodziny Caetani, był opuszczony i zaniedbany aż do XX wieku, kiedy to nastąpiła odbudowa i renowacja posiadłości. Ogród w stylu krajobrazowym został utworzony w 1921 przez Gelasio Caetani.

Ostatni właściciele Lelia Caetani oraz jej mąż Hubert Howard przekazali posiadłość organizacji no-profit Roffredo Caetani Foundation, która zajmuje się administracją obiektu do dzisiejszego dnia.

Obecnie miejsce to jest przepięknym ogrodem w stylu angielskim, którego szkieletem są ruiny starożytnych i średniowiecznych budowli. Dzięki rzece Ninfie, przepływającej przez ogród, miejsce to nabiera jeszcze bardziej szczególnego uroku. Rzeka ta była w starożytności poświęcona nimfom i stąd właœnie pochodzi obecna nazwa ogrodu. Na terenie ogrodu znajdują się dodatkowo małe źródła co w połączeniu z częstymi opadami deszczu tworzy specjalny mikroklimat tego terenu.

Pozostałości starych budowli przykuwają wzrok zwiedzających, tworząc niezapomniany krajobraz, unikalny w swojej formie. W celu wzbogacenia flory ogrodu zostało wprowadzonych i pomyślnie zaaklimatyzowanych wiele zagranicznych gatunków roślin i drzew, między innymi orzechy, krzewiaste i pnące gatunki róż, cedry, ozdobne jabłonie czy jukki. Również można napotkać tu wiele okazów sosen, klonów, bananowców czy bambusów.

Ogród można zwiedzać tylko w grupach z przewodnikiem.




×