Quinta da Regaleira
Quinta da Regaleira to ciekawy i intrygujący ogród, otaczający równie interesujący pałac, łączący w sobie styl neogotycki i manueliński. Znajduje się w Sintrze, małej miejscowości położonej na obrzeżach Lizbony, w Portugalii.

Posiadłość ta w przeszłości była w rękach kilku właścicieli, jednak swoją nazwę zawdzięcza baronowej da Regaleira, która po zakupie tego terenu w 1840 przekształciła go w letnią rezydencję. W tym samym czasie posiadłość zmieniła nazwę na Quinta da Torre da Regaleira. Jednak obecny kształt ogród zdobył, będąc własnością innego właściciela, mianowicie Antonio Augusto Carvalho Monteiro. On to wprowadzić wiele elementów masońskich w układ kompozycyjny ogrodu, w którym to zaczęły panować fantazji i nieskrępowana wyobraźnia.

Od 1997 roku ogród jest własnością władz municypalnych Sintry, które to w 1998 rozpoczęły prace rekonstrukcyjne pod administracją fundacji Cultursintra.

Ogród położony jest na stromym zboczu na powierzchni około 4 ha. Charakteryzuje się stosunkowo gęstym drzewostanem, tak jak i okolica ogrodu. Jednak nie tylko to, co na powierzchni, przykuwa uwagę zwiedzających. Równie ciekawe są jego podziemia w postaci siatki rozgałęzionych tuneli (niektóre z nich nie są oświetlone, w związku z tym lepiej jest zabrać własną lampę do zwiedzania).

Na terenie całego ogrodu praktycznie nie ma dłuższych odcinków prostych alejek, wszystkie drogi i ścieżki wiją się wśród gęstych zarośli, odkrywając znienacka różne ciekawe i zaskakujące widoki prawie na każdym zakręcie w postaci jezior, grot, studni, ławek, fontann, rzeźb czy nawet kaplicy w stylu manuelińskim. Trudno się oprzeć wrażeniu, że cały ogród jest kolażem różnych stylów i idei.

Na terenie ogrodu zlokalizowane są dwie studnie, tzw. studnie inicjacji. Są one połączone ze sobą za pomocą podziemnych przejść. Pomimo swojej nazwy nigdy nie służyły do pobierania wody a jedynie do celów ceremonialnych. Cały ogród oparty jest na koncepcji dualizmu: woda i ziemia, światło i ciemność, człowiek i bóg.

Większa ze studni (i też częściej odwiedzana przez turystów) zawiera w swoim wnętrzu 27 metrową spiralną klatkę schodową z 139 stopniami na 9 poziomach (9 kręgów piekielnych, 9 stopni niebiańskich), skonstruowanych w taki sposób, aby zwiedzający idący na dół poczuł swoją słabość, aby na dole schodów stanąć twarzą w twarz z następnym wyzwaniem – ciemnością. Nie może się na tej drodze cofać, musi podążać dalej, aż osiągnie wyjście na światło.

Mniejsza ze studni jest często nazywana „nieskończoną studnią”.

Antonio Augusto Carvalho Monteiro, właściciel i twórca ogrodu, miał wpływ nie tylko na stawiane budynki i inne konstrukcje, ale także na obsadzenia roślinne tego ogrodu. Zainicjował on introdukcję wielu gatunków roślin obcego pochodzenia, między innymi swoje ulubione bromelie (sam urodził się i wychował w Brazylii).

W drugiej połowie XX wieku wiele egzotycznych gatunków roślin zostało zastąpionym przez gatunki rodzime. Prace rekonstrukcyjne, podjęte pod koniec zeszłego stulecia, przywróciły dawny wygląd i skład gatunkowy ogrodu, gdzie obecnie jednym z dominujących rodzajów są bromelie wraz z wieloma gatunkami mchów, agapantów, paproci i bergenii.

W dolnej części ogrodu, wzdłuż muru granicznego, znajduje się Promenada Bogów. Jest to aleja ozdobiona posągami starożytnych mitologicznych bogów, m.in. Orfeusza, Wenus, Flory czy Hermesa. Ciekawostka związana z tą aleją to fakt odtworzenia jej oryginalnego wyglądu, szczególnie jeśli chodzi o obsadzenie roślinne, pod podstawie jednej jedynej zachowanej starej fotografii tego miejsca.


×
Promenada bogów
Quinta da Regaleira
Brama strażników
schody w cysternie
Quinta da Regaleira
Studnia inicjacji
Studnia inicjacji
podziemne przejście
Nieskończona studnia
Nieskończona studnia
Jezioro wodospadu
Jezioro wodospadu
Jezioro wodospadu
Jezioro wodospadu
Jezioro wodospadu
Jezioro wodospadu
Quinta da Regaleira
podziemne przejście
Quinta da Regaleira
Quinta da Regaleira
Wieża Regaleira
Wieża Regaleira
most
Kaplica
Kaplica
Kaplica
Logia Pisoes
Logia Pisoes
Jezioro
ławka
Jezioro
Jezioro
Jezioro
Jezioro
ławka
Fontanna Regaleira
Quinta da Regaleira
Promenada bogów
Promenada bogów