Wojsławice
Arboretum wojsławickie położone jest niedaleko miejscowości Niemcza na terenie województwa dolnośląskiego. W swojej historii od momentu powstawia miało niejednego właściela, obecnie od 1988 r. arboreutum to jest filią Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Już w XVI wieku na terenie obecnego arboretum znajdował się folwark z dwoma ogrodami i sadami. Jednak za datę powstania arboretum przyjmuje się rok 1811, gdyż właśnie wtedy ówcześni właściciele z rodu von Prittwitz i von Aulock zaaklimatyzowali pierwsze drzewa obcego pochodzenia (między innymi sosny wejmutki (Pinus strobus), dębu czerwonego (Quercus rubra), kasztanowca zwyczajnego (Aesculus hippocastanum) oraz tulipanowca amerykańskiego (Liriodendron tulipifera)).

Obecny wygląd i kształt arboretum zawdzięcza Fritzowi von Oheimb, który w 1880 roku został właścicielem majątku w Wojsławicach. Częścią tego majątku był park romantyczny założony przez rodzinę von Aulock. Dzięki przebudowie i systematycznemu gromadzeniu okazów botanicznych, park nabrał pięknego kształtu, stając się jednoczeœnie znanym, nie tylko na terenie Polski, obiektem dendrologicznym. Tworzenie i rozbudowa ogrodu była pasją życia Fritza. Pasjonowało go kolekcjonowanie zarówno drzew i krzewów, jak i bylin. Po śmierci Fritza von Oheimb, jego dzieło było kontynuowane przez syna Arno.

W arboretum znajdują się różne gatunki i odmiany roślin strefy umiarkowanej półkuli północnej. Najpiękniejsza i jednoczeœnie najbardziej znana kolekcja arboretum wojsławickiego to kolekcja różaneczników, które stały się specjalizacją hodowli Fritza von Oheimb na początku XX wieku. W 1920 roku kolekcja obejmowała ok. 4 tysiące różaneczników w 300 odmianach.

Prócz tego bardzo bogata i ciekawa jest kolekcja liliowców (Hemerocallis), kwitnących w lipcu. Do znanych rodzajów, kojarzących się z tym arboretum należy też bukszpan (Buxus), reprezentowany przez kilkadziesiąt gatunków i odmian. I choć wybór kwitnących kolorowo bylin, krzewów i drzew jest ogromny, to nie można ominąć w czasie odwiedzin pięknej kolekcji ozdobnych traw rabatowych.

Obecnie na terenie arboretum można podziwiać ponad 8000 gatunków i odmian różnych roślin, w tym około 3500 bylin.
×
Wojsławice
Staw dębowy
Wojsławice
Wojsławice
Staw Fritza
Staw dębowy
Staw dębowy
Wigwam
Wojsławice
Wojsławice
Wojsławice
Wojsławice
Wojsławice
Czereśniowe wzgórze
Czereśniowe wzgórze
Aleja Royal Purple
Czereśniowe wzgórze
Wojsławice
Wojsławice
Wojsławice
Wojsławice
Wojsławice
Wojsławice
Wojsławice
Wojsławice
Wojsławice
Staw folwarczny i hortensjowy